Историятa започва с едно приказливо момче, което снима клип за Youtube.
Старт.
„Възможно ли е да промените живота си само за няколко минути?“
Разходка из гаража, небрежно показване на Ролс Ройс, Мазерати, две Ламборгинита (защото едно никога не стига…) и две Ферарита, паркирани отвън.
Няколко пъти повтаря, че е имал труден живот, не е ходил в колеж, образованието не струва, защото не подготвя никой за живота…
Демонстративната разходка продължава из огромното имение в Бевърли Хилс.
„Три неща промениха моя живот, ще променят и вашия.
Номер 1 – трябва да знаете какво ви мотивира.
Номер 2 – трябва да имате подходящите инструменти.
Аз пътувах по цял свят и открих 67 инструменти, нарекох ги 67 стъпки.
Номер 3 – нуждаете се от карта на успеха.
Аз искам да ви дам тази карта. Преминете през моята програма от 67 стъпки – това е картата на успеха. Хора от 92 страни са преминали през тях, над 120 000 са ги ползвали, хиляди хора са ми писали „УАУ, промени ми живота! Помогна ми да получа повишение! Да си намеря по-добра работа! Да започна бизнес! Да преодолея депресията! Да отслабна! Да открия любовта на живота си!
Изгледайте видеото. Нищо не губите. Безплатно е. Инвестирайте малко време. Инвестирайте в себе си.“
Момчето се казва Тай Лопез. Роден е на 11 април 1977 г. в Лонг Бийч, Калифорния, САЩ. Нарича себе си гуру в модерната сфера „помогни си сам“. Някои обаче твърдят, че този скъпоплатен експерт не е никакъв експерт.
Кой е Тай Лопез?
Според информацията на сайта му има 2.9 млн. последователи в Инстаграм, 6.2 млн. във Фейсбук, 1 млн. последвали го в Youtube и 1.2 млн. в Twitter. Той е част от над 20 мултимилионни бизнеси. Благодарение на своите подкасти е помогнал със съвети на над 1.4 млн. души в 40 страни, за да постигнат здраве, богатство, любов и щастие. Шоуто му има средно 800 000 сваляния месечно.
„Как би се променил животът ви, ако Бил Гейтс ви беше бизнес ментор, Уорън Бъфет – инвестиционен съветник, а Далай Лама – терапевт? Откриването на ментори е един от най-сигурните признаци за успех.“
На 16 години Тай осъзнава, че животът е много сложен за него. Пише писмо до най-мъдрия човек, когото познава – своя дядо-учен. Задава всичките си сложни въпроси, но получава незадоволителен отговор. „Тай, модерният свят е твърде сложен. Никога няма да откриеш всички отговори само от един човек. Ако имаш късмет, ще срещнеш нужните хора през живота си, които ще ти сочат пътя.“ Но само седмица по-късно дядото изпраща колет с 11 прашни книги. „Започни като прочетеш тези.“
Така се ражда навикът на Тай да чете. По негови думи – всеки ден започва нова книга. Хм…
Започва, прочитайки хиляди (хм, хм…) книги от най-влиятелните личности в историята – Фройд, Аристотел, Ганди, Дарвин, Конфуций и още много. Прекарва две години и половина, живеейки с амишите, работи в колония за прокажени (хм, хм, хм…) в Индия. Продължава да търси себе си, докато не се оказва напълно разорен на канапето на майка си. Но накрая успява да убеди петима предприемачи мултимилионери да му станат ментори.
Продължим ли да разглеждаме сайта, се озоваваме насред супермаркет – всичко там е за продажба. Отвсякъде излизат етикети с цени. Само за $49 на месец можем да станем експерти и да стартираме собствена маркетингова агенция. Само за $5 месечно ще усвоим 67-те стъпки към успеха. Само и единствено днес – срещу $59 ще станем най-успешните копирайтъри. Само за $97 ще се научим как видеата ни да се превръщат в онлайн сензации. Само за $19 – как да бъдем убедителни в продажбите. Само за $37 – стартов пакет за предприемачи. Само, само, само… празни обещания?
В средата на 2015 г. Тай Лопез създава онлайн компания за обучения. Налива луди пари в реклама в Youtube и от безизвестно лице се превръща в интернет меме (забавен колаж, който се разпространява от човек на човек, най-често през социалните мрежи). Става толкова популярен, че освен клиенти печели и наблюдатели с повишено внимание, които откриват, че луксозното имение, което купува в Бевърли Хилс и кръщава „Щабквартира на Обществото на Познанието“, всъщност фигурира в сайт за имоти под наем. Все пак, човекът очевидно има средства, защото популяризира себе си и чрез десетки модели в Инстаграм, които раздават щедри подаръци (giveaways) от негово име – коли, iPad-и, xBox и др.



Но какво всъщност продава Тай Лопез – експертни знания или омайващи заблуди?
Опитът на Уил Чоу
През 2015 г. Уил Чоу пише статия в собствения си сайт относно личния си опит с програмите на Тай Лопез. Започва с 67-те стъпки към успеха, за които плаща $67.
„Струва си да се купят. Само по $1 на видео. И всяко видео, според мен, си струва покупката, ако наистина слушаш и възприемаш казаното. Той дава 67 уроци с добри примери от успешни хора и книги, които е подбрал… Говорил съм с много хора, поръчали 67-те стъпки и спрели още в началото или средата. Обясниха го с „всичко това съм го чувал вече“ или „това е просто здрав разум“.“
Умерено впечатлен от тези видеа, Уил забелязва оферта за мини програма за магистър по бизнес администрация – само $1000 за първите 3 месеца.
„Научих от преуспели хора винаги да опитвам да сваля цената.“
Уил изпраща e-mail, в който предлага да плати само половината сума. Веднага получава отговор със съгласие. След първите 3 месеца Уил прекъсва и не подновява курса. Оказва се, че за $500 получава достъп до куп видеа, които като че ли не следват никакъв ред и логика. Съдържанието в тях също не изглежда достатъчно обмислено – Тай просто седи пред камера и говори, често се отплесва в спомени, анекдоти и личен опит. Някои от клиповете са просто размишления върху прочетени книги. Уил усеща, че нещо липсва и задава въпрос. Отговорът – да, така е, защото има и друга програма, която се купува допълнително. Три месеца и $500 по-късно Уил не е получил никакви практически приложими знания или умения.
Малко след това му попада нова програма, която учи как да обикаляш света и да се забавляваш, докато изкарваш хиляди долари, управлявайки чужди социални медии. За 4 месеца всеки гарантирано (хм, хм, хм, хм…) може да се научи от нулата и да стартира собствена маркетингова агенция в сферата на социалните медии.
Уил не се записва, но му хрумва да се свърже през LinkedIn с десетки хора, работещи в дигиталния маркетинг и рекламата. От разговорите с тях му става ясно колко често бизнесите страдат от подобни „експерти“, преминали онлайн курсове.
Все пак, Уил Чоу допуска възможността да греши и положителните резултати да се видят след години.
В първи епизод на кратката документална поредица Money, Explained (2021), достъпен през Netflix, авторите разказват за финансовите измами покрай бързото забогатяване. Нещо, което светът вижда от векове. Въдици с различна стръв, която захапваме отново и отново. И всеки може да бъде измамен. Различните периоди от историята предлагат различни схеми – от продаването на въображаеми парцели от измислена новооткрита райска земя през 19 в. до обученията по самоусъвършенстване днес („Няма да ви дам риба, ще ви науча как сами да си я хванете“). Макар Тай Лопез да е споменат във филма, експертите твърдят, че измамници от подобен тип е много трудно да бъдат доказани като такива.
Но Уил има едно наум за този експерт.
„Започна да показва все повече и все по-скъпи придобивки в социалните медии, което е в разрез с философията му „знанието е по-важно от материалното“.“
И в бизнес модела му няма нищо уникално.
„На всеки няколко години се появява някое ново лице, с агресивна реклама, фукайки се със скъпи вещи и обещава формула как всички да го постигнат… Но след време винаги са разобличени, когато клиентите не получат резултати. И те изчезват заедно с бизнесите си.“
Е, дали е възможно да променим живота си само за няколко минути?
Money, Explained обръща внимание върху няколко общи черти при измамниците от този тип.
- Винаги обещават гарантиран успех.
- Историята им винаги включва момент, в който са били толкова бедни, че са живеели при роднини.
- Винаги има поне няколко доволни клиенти, които демонстрират феноменални месечни суми след кратко обучение.
- И винаги има елемент на спешност – само сега, последни часове, не пропускайте, тази оферта няма да се повтори!
Latest posts by Пламена Маркова-Колева (see all)
- Съмнителният експерт, който се продаде експертно - 21.11.2023
- „И ето пред очите ми са мъж и жена…“ - 16.11.2023
- Какво се случи, след като заживяхме с изкуствен интелект - 04.11.2023