Без значение от колко години работиш за анимационното студио Pixar, никога не си достатъчно голям, за да ти се размине „кандидатстването“ за нов филм. Това не учудва никого, особено James Ford Murphy, който работи там от 1996 г. Директорът на креативните артисти, който е работил върху „Животът на буболечката“, „Играта на играчките 2“, „Таласъми ООД“, „Търсенето на Немо“, „Феноменалните“, „Рататуй“, „Колите“, поема към една своя мечта – да направи най-личния късометражен анимационен филм. За да работи с Pixar, трябва да им предложи 3 идеи. В свободното си време обмисля кои са нещата, които обича и го докосват емоционално. Предлага 3 напълно различни идеи за късометражен филм и екипът се спира на нестандартната романтична история.
„Живял е някога далече от брега
най-самотният, най-тъжният вулкан.
Виждал как във залива двойките щастливи са
и копнеел той да бъде като тях.
Така от лавата избликнала песента,
без край пеел той с надежда една:
„В сърцето си аз имам мечта –
да бъдеш със мен и аз да съм с теб.
Аз моля земята, морето, небето
за някой с лава в сърцето.“
Джеймс Форд Мърфи режисира късометражния филм „Лава“, който излиза през 2014 г. Това е музикална романтична анимация, в която действието се развива в продължение на милиони години, събрани само в 7 минути.
„Най-личната история, по която съм работил до сега.“
Джеймс Форд Мърфи завършва журналистика в Marquette University през 1989 г.
„Винаги съм се чувствал артист, но не бях окуражаван да стана такъв. В колежа започнах да правя комикси за колежанския вестник. Така се захванах с рисуването. Като завърших, се почувствах на кръстопът – какво да правя сега? Нямах повече пари да продължа с образованието си. Много исках да се занимавам с изкуство, затова събрах всички свои рисунки и си намерих работа като художествен директор в една рекламна агенция. Задържах се там една година, което ми беше достатъчно. За това време подготвих различни герои, които можех да изпращам. Принтирах ги и ги пусках по пощата – навсякъде, където се сетех, всички възможни агенции, списания… Получих достатъчно работа, за да напусна фирмата, да стана фрийлансър и да се преместя в Чикаго. В един момент осъзнах, че ми трябва ново предизвикателство – да опитам с анимация. Имах достатъчно пари да се върна обратно в училище. След това започнах работа в студио за анимации в Чикаго. Две години и половина работих там и се учех как се прави анимация. Това беше огромна възможност за мен. След това чух за Pixar. Изпратих им свои неща.“
Джеймс започва да работи за Pixar през 1996 г. Твърди, че е изкарал невероятен късмет да се озове там в толкова ранен етап, още преди 3D анимацията да развие скорост. Там навлиза в неподозирани дълбоки води, които го омагьосват. Осъзнава, че всяко нещо, колкото и да е странно, можеда бъде анимирано.
Като един самотен вулкан.
„Голямото предизвикателство в това да анимираш вулкани е, че те всъщност са гигантски планини – не могат да правят нищо, не могат да се движат, не могат да отидат никъде. Това беше огромно ограничение. Другият аспект беше, че лицата трябва да се движат – хем като анимационни герои, хем без да се разтягат и бръчкат… защото все пак са солидни скали.“
При проектирането на късометражния филм „Лава“ са ползвани конкретни места на Хаваи. Макар от историята да не става ясно, създателят му издава, че вулканите имат имена – Уку и Леле. Заедно те правят укулеле – инструментът, който свързваме с хавайската музика и чуваме през целия филм. За разлика от повечето филми – тук музиката изпреварва анимацията. Джеймс започва с песента, която изпява със своето укулеле на шефа на Pixar и Disney John Lasseter. Поредното предизвикателство в кариерата на Джеймс е да провери дали може да разкаже цяла история в една песен. И успява.
„За мен беше голямо предизвикателство да видя дали мога да развия и предложа 3 идеи, дали някоя ще бъде избрана, дали мога да направя филм. Около това малко нещо има много предизвикателства – музиката, мащабите… Но беше изключително удовлетворяващо преживяване. То само ме направи по-гладен, по-жадуващ да създам още нови неща. Готов съм да се влюбя отново, да премина отново през този болезнен процес – намирането на нещо, което истински те докосва, в което можеш истински да излееш душата, сърцето и страстта си. Защото мисля, че в крайна сметка това прави Pixar специално място. Директорите на студиото инвестират в хора, които работят със страст по идеи, които обичат.“
Филмът „Лава“, озвучен на български, можете да гледате тук:
http://www.videoclip.bg/watch/819966
И в оригинал: