Той и edX
„Казвам се Александър Йосифов и съм на 22 години.
Преди няколко години започнах да се интересувам от физика. Първите ми стъпки в областта бяха предимно ангажирани с четене на научнопопулярна литература (по време на училище) и гледане на документални филми (след училище). Същевременно се стараех да не се ограничавам само с тези си интереси и приех политика на ежедневно изчитане на всевъзможни научнопопулярни списания, сайтове и блогове от различни области.
Въпреки преобладаващия ми интерес към физиката, по това време не бях наясно дали бих искал да се задълбоча допълнително. Въпреки че, в ретроспекция, изглежда като период на неяснота, дори объркване, това беше време, през което многообразните статии и списания, които минаваха ежедневно през мен, започнаха постепенно да стават все по еднообразни. Бавно започвах да си канализирам интересите.
Винаги намирах време, тъй като често пренебрегвах задълженията си в училището за сметка на хобитата си. Както и днес, тогава силно вярвах, че бих бил много по-полезен на себе си, ако отделям цялото си време и енергия, правейки нещата, които ми харесват и ми изглеждат интересни, а не тези, предвидени в училищната програма. Никога не съм одобрявал правенето на неща просто ей така, без първоначално заложена цел.“
Как откри edX? Какво те мотивира да започнеш първия курс и какъв беше той?
Онлайн платформата edX беше често рекламирана в сайтовете, които посещавах. Тя беше представяна като бърз, удобен и безплатен портал към различни курсове, предлагани от най-елитните университети в света. На тогавашния ми Аз не му трябваше да чуе друго. Желанието ми да напусна черупката и да се докосна до световното образование беше голямо. Беше ми изключително интересно да разбера какво се изисква за успешно завършване на курс в някои от най-добрите университети. Исках да сравня своето ниво и да проверя какво е необходимо да променя в себе си – в своя подход и разбиране на материала, който изучавам. Използвах курсовете в edX като навигационна система, която да ме насочва по правия път към крайната цел, по-добро разбиране на света около мен и усвояване на нови познания.
Първият курс, на който се записах, беше 8.01x Classical Mechanics от MIT с преподавател Walter Lewin. Walter Lewin безспорно е един от най-добрите професори, които някога ще срещнете! Лекциите му са изключително атрактивни и добре поднесени. Не напразно 8.01 е един от най-популярните въведителни курсове в MIT.
Какво трябва притежава този, който е решил да изкара онлайн курс?
Отвъд специфичните за всеки курс изисквания, необходимо е човек да има интерес към съответния предмет. Проявяването на интерес, съчетано с необходимата решимост и култура на учене, непременно ще доведат до успешен резултат. Държането на онлайн курсове не трябва да бъде самоцел. Дипломите и сертификатите, сами по себе си, са безполезни в отсъствието на съпътстващите ги нови знания и личностно развитие. Това е начин човек да разшири личния си хоризонт, натрупвайки познания, които биха му били полезни в бъдеще. Тези курсове предоставят възможността всеки сам да развенчае стереотипа, че са необходими свръхчовешки интелектуални умения, за да завършиш курс, предлаган от университет от т.нар. Бръшлянова лига.
С какво се занимаваш днес? Как ти помогна edX?
От няколко години се занимавам с теоретична физика. Изследванията ми са в областта на черните дупки и космология на ранната вселена. Вече имам няколко публикации в реферирани (peer-reviewed) списания.
Платформата edX ми вдъхна увереност и ме научи, че с любопитство и решимост можеш да научиш всичко.
Какво би посъветвал тези, които тепърва проявяват интерес към онлайн курсовете?
Съветът ми към хората, които тепърва обмислят да се запишат на подобни онлайн курсове, би бил да не се оставят да ги водят признанията, а познанията. Целта на платформата е самоусъвършенстването. С всяко домашно, с всеки тест и завършен курс, човек трябва да се превръща в по-добра версия на себе си. Версия, по-добре приспособена да среща трудностите и възползва от възможностите на съвременното ни информационното общество, в което се ценят знания и умения.
Аз и edX
Вкъщи съм.
Играя, приспивам, готвя, храна, чистя и т.н.
Междувременно получавам съобщение от Калифорнийския университет Бъркли колко се радват да се „срещнем“, каква невероятна привилегия е за тях, че съм се присъединила към тяхното образователно приключение и т.н.
Не съм се готвила в продължение на година за изпити, не съм кандидатствала, не съм плащала такса.
Аз просто си стоя вкъщи и натискам измисленото виртуално копче от компютъра ми „Enroll Now”. Попълвам си имената и адреса на електронна поща и „цял Бъркли“ ми се радва. Защото съм записала курса „Науката на щастието“. Безплатната онлайн платформа edX ми позволява да запиша подобни дисциплини, за които иначе ще ме погледнат изпод вежди с насмешливото „Какво учиш?!“
Смешно, несмешно – веднага получавам план на курса, линк към видеото, което съм пропуснала (защото началото е било преди седмица), опция да се включа в дискусии, свързани с материала, отговори на често задавани въпроси. Оказва се, че вече имам и домашно, покрай което откривам и страницата, в която ще мога да следя „моя прогрес“. Намирам и карта, на която са отбелязани „моите колеги“. Така мога да видя какъв наплив от българи има за курса.
Ти и edX
През 2012 г. Харвард и Масачузетският технологичен институт си стискат ръцете в едно плодотворно сътрудничество. Тяхната идея е да създадат функционираща онлайн платформа за безплатни курсове, достъпни по всяко време от цял свят (налагат се ограничения за някои специфични курсове, съгласно разпоредби на Департамента на отбраната на САЩ). Днес в инициативата участват над 100 университета от различни държави, а курсистите надвишават 8 милиона.
С какво може да ти помогне edX?
Ако тепърва ти предстои да кандидатстваш, но не си убеден коя област е подходящата за теб.
Докато разглеждаш всички курсове, ще забележиш различни критерии за тяхното отсяване. Един от тях е нивото. Избирайки „introductory”, можеш да добиеш първи впечатления от различни области – „Какво е психология?“, „Въведение в авиацията“, „Въведение в маркетинга“, „Значи искаш да ставаш биомедицински инженер“, „Въведение в компютърните науки“ и т.н.
Ако искаш да направиш CV-то си по-атрактивно.
Макар че курсовете са безплатни, пред теб стои опцията да получиш официален сертификат срещу заплащане. Средната сума е между 50$ и 60$. Според edX тази сума отива единствено за поддържане на системата, така че може да я приемеш и като дарение за каузата. С бонус – сертификат от престижен университет.
Ако имаш време и просто искаш да се насладиш на удоволствието да научиш нещо ново, без стрес и напрежение.
Защо да не се запознаеш по-отблизо с дизайна на компютърните игри или да навлезеш в темата за глобалното здраве и уроците, на които ни научи ебола?
Трябва ти само интернет връзка, малко време и английски език (всъщност има курсове и на испански, френски, мандарин).