Тук сме

Лица и истории

  • Лица
  • Истории
    • Дара и Пан
    • Истории от Варна
  • Урокът
  • За „Тук сме“
    • Визитка

Обърнахме се към Manpower, за да поговорим за мотивационното писмо

 

Колко пъти сте си пробвали късмета с jobs.bg?

И колко пъти сте получавали отговор?

А, когато изпращате CV-то, добавяте ли и мотивационно писмо или блажено се правите на неразбрали?

Аз съм кандидатствала 27 пъти.

Получих работа веднъж.

Тогава се бях престрашила да добавя мотивационно писмо.

Въпреки това, и до днес не съм сигурна има ли нужда да се пише, какво е добре да се спомене и кое е препоръчително да се премълчи.

Затова днес в „Тук сме“ гостува Мария Темелкова – RPO Solutions Manager, ManpowerGroup Bulgaria.

– Мотивационното писмо – нужно ли е наистина за работодателите?
– От опита, който имаме на местния пазар през последните 10 години, сме свидетели на това, че много от работодателите го споменават като задължително изискване, но по-рядко го четат обстойно или го вземат предвид действително.
Мотивационното писмо е важен елемент от кандидатурата, тъй като информацията не винаги е достатъчна в CV-то и в подкрепа на кандидатурата. Личното мотивационно писмо може да даде на работодателя по-ясна представа относно гледната точка на кандидата, като значение имат и стилът на писане, начинът на изразяване и най-вече изложените мотиви.
За съжаление, някои хора смятат мотивационното писмо за клиширано и не си правят труда да го мислят и пишат сами/ персонално, а копират готови форми от интернет, което понякога им изиграва доста лоша шега – например забравен текст от готовия формат или информация, която не е подходяща за конкретната позиция и др.
– Кой подход е печеливш от гледна точка на работодателя – откровеното „мотивира ме заплащането“ / „не съм убеден все още дали съм мотивиран, защото не знам почти нищо за условията“ или заучените клишета?
– Заучените клишета определено не са добра идея, макар че, ако човек няма представа как се пише мотивационно писмо, със сигурност може да провери структура и примерен текст в интернет. Структурата и формата са общо взето стандартни, но съдържанието е добре да бъде базирано на лично виждане и мнение на кандидата. По-високото заплащане често е най-важната причина или мотив хората да търсят нова работа, но не е добра референция да бъде изтъквано като единствено. Много хора, които се мотивират от по-добро заплащане, всъщност признават, че то не е най-важното и единственото. Хората често споменават дори по-важни от възнаграждението причини, с които се мотивират, като важността и отношенито на мениджмънта към тях или добрата вътрешна среда и атмосфера в екипа и пр.
– Какво очаква да види работодателят в едно мотивационно писмо?
– Важно е човек да посочи основните мотиви за своята кандидатура, като ги подкрепи с информация за това кое от неговия професионален и личен житейски опит го прави подходящ за позицията. Кратките и ясни отговори са предпочитани пред многословните и не толкова добре структурирани.
– Позволени ли са въпросите от кандидата към работодателя, когато те са зададени в мотивационното писмо?
– Не, мотивационното писмо не предполага въпроси. Те са предмет на отделен разговор, или друг вид комуникация с работодателя.
– Ако в изискванията за кандидатстване за дадена позиция не е споменато мотивационно писмо, получава ли „бонус точка“ този, който добави?
– Ако няма изрично изискване за мотивационно писмо, но въпреки това човек иска да направи добро впечатление, сериозно отношение и да заяви сериозен интерес към отворената позиция, то това може да стане чрез кратко въвеждащо писмо в тялото на самия имейл, в който се прилага и CV-то.
Писмото, или т.н. Cover letter, трябва да бъде кратко, но излагащо най-силните аргументи за това, че човек е подходящ и има сериозен интерес към позицията.
Целта е да се заинтригува потенциалният работодател за евентуална персонална среща – където кандидатът за работа ще има възможност да се „продаде“.


Мария Темелкова е завършила бакалавърска степен по човешки ресурси (1995 г.) и магистърска степен по икономика (1997 г.) в УНСС. От 2002 г. до 2004 г. е следвала в Graduate School of Business at CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY, Будапеща, Унгария, където е получила MBA в сферата на финансите.

Преди да се присъедини към екипа на Manpower в България още при създаването на офиса на компанията у нас през 2006 г., Мария Темелкова е била част от екипа на компания за управленско консултиране. В Manpower отговаря за т.нар. изнесени дейности на подбор. Заемала е различни ключови позиции в компанията – като мениджър екип „Ключови клиенти“, ръководител екип „Професионални назначения“ и мениджър „Ключови клиенти“.

 

  • About
  • Latest Posts
Пламена Маркова-Колева

Пламена Маркова-Колева

Пламена Маркова-Колева

Latest posts by Пламена Маркова-Колева (see all)

  • Историята зад легендарната снимка на Норма Джийн – на крачка от Мерилин Монро (3 част) - 15.06.2022
  • Историята зад легендарната снимка на Норма Джийн – на крачка от Мерилин Монро (2 част) - 14.06.2022
  • Историята зад легендарната снимка на Норма Джийн – на крачка от Мерилин Монро (1 част) - 13.06.2022

Сподели

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Още
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Google+ (Opens in new window)

Related

03.11.2016 Пламена Маркова-Колева

Post navigation

„Готов ли си да видиш мама и татко?“ → ← Емил Димитров – Момо и неговото диво момиче

Вашият коментар Отказ

Трябва да влезете, за да публикувате коментар.

Съдържанието е авторско. Забранено е използването, без писмено съгласие на Тук сме | Тук сме работи сDream Way