Тук сме

Лица и истории

  • Лица
  • Истории
    • Дара и Пан
    • Истории от Варна
  • Урокът
  • За „Тук сме“
    • Визитка

Едно неочаквано писмо с името на художника Леонид Афремов

От месеци отлагам нова публикация в „Тук сме“.

(Всъщност тези дни ще стане година, откакто подготвям история. Време й е скоро да се случи.)

Все отлагаме – нещо приятно, нещо вълнуващо, нещо на пръв поглед ненужно, нещо съкровено. Отлагаме за утре, докато в един момент… не се случи естествената развръзка.


Преди 2 години и половина в „Тук сме“ се появи историята на художника Леонид Афремов. Докато я подготвях, се свързах със сина му. Така попаднах в списъка им с електронни адреси и започнах редовно да получавам писма с новите картини на Леонид Афремов и новини около него. Мислех си да поръчам негова картина, но… виждайки цените… отлагах. И днес пристигна следното писмо:

„Скъпи приятели,

Пишем ви днес като семейство, обединено от мъка и много тъжна новина. На 19 август 2019 г. Леонид Афремов почина в болницата в Плая дел Кармен. Той получи сърдечен арест у дома… Въпреки всички усилия на лекарите в болницата, Леонид не успя да се възстанови. Той остави след себе си съпруга, двама сина и четири внуци. Същият ден следобед беше погребан с традиционна еврейска церемония в общинското гробище на Плая дел Кармен. 

Леонид беше изключителен артист, съпруг, баща и дядо. Той посвети целия си живот на изкуството и семейството си. Рисуваше от ранните си детски години до последния си ден. Последните му работи бяха репродукции и картини по поръчка. Денят преди да умре каза: „Завърших всички поръчки от миналата седмица, сега е време да си почина няколко дни“.

Леонид беше обикновен и скромен човек. Не обичаше големите тържества, лукса, не носеше бижута или часовник, не обичаше да се изтъква. Предпочиташе да споделя изкуството си със света и да го прави достъпно за обикновения работещ човек. Никога не е искал да продава картините си само на богати клиенти за хиляди долари. Виждането му беше, че всяка къща по света може да има парченце от душата му чрез неговото изкуство. 

Леонид Афремов може и да умря, но изкуството му е безсмъртно и ще живее вечно. Той със сигурност остави своя отпечатък в историята на изкуството и неговото развитие. Беше вдъхновение за хиляди младежи, които следваха стъпките му. Семейство Афремов ще направи всичко по силите си да запази живо наследството му. Ще запазим неговия уебсайт и профилите в социалните мрежи. 

На уебсайта има единствено картини, които са притежание на семейството и партньори. Щом се продадат, вече няма да фигурират. Всички направени поръчки до смъртта на Леонид Афремов са завършени и ще бъдат доставени. Решихме да не повишаваме цените на останалите картини. Леонид не би желал това. 

През последните 15 години той обучаваше за неговото студио група професионални артисти да рисуват в неговия стил. В началото им беше позволено да поставят фона и някои щрихи с молив. Леонид довършваше детайлите. Но през последните години ги обучи да правят репродукции. Тези картини не са били предлагани никога за продажба – обикновено оставаха за самите артисти. Но Леонид беше толкова щастлив от тяхната работа, че планираше да ги представи на публиката на 1 септември. Това беше последният му проект преди да си отиде.  

Ние ще запазим работата в студиото му. Всички артисти, наети от Леонид Афремов, ще запазят работата си. Така, както искаше Леонид, на 1 септември ще представим артистите и репродукциите, които ще бъдат в продажба. Леонид би желал да го направим. Студиото ще запази наследството и визията му.“


Линк към историята на Леонид Афремов в „Тук сме“ – http://tuk-sme.com/leonidafremov/

Линк към сайта с картини на Леонид Афремов – https://afremov.com/ 

  • About
  • Latest Posts
Пламена Маркова-Колева

Пламена Маркова-Колева

Пламена Маркова-Колева

Latest posts by Пламена Маркова-Колева (see all)

  • Историята зад легендарната снимка на Норма Джийн – на крачка от Мерилин Монро (3 част) - 15.06.2022
  • Историята зад легендарната снимка на Норма Джийн – на крачка от Мерилин Монро (2 част) - 14.06.2022
  • Историята зад легендарната снимка на Норма Джийн – на крачка от Мерилин Монро (1 част) - 13.06.2022

Сподели

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Още
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Google+ (Opens in new window)

Related

23.08.2019 Пламена Маркова-Колева

Post navigation

Laura Ashley, която не желае да работи пред съпруга си (1 част) → ← Тук е авторът на най-щастливата приказка – Анна Шатълууд
Съдържанието е авторско. Забранено е използването, без писмено съгласие на Тук сме | Тук сме работи сDream Way