Случвало ли ви се е навън да има сняг, вие да търсите оферти за хотели на плажа и да ви хрумне питането:
Всъщност кой ни грабна с идеята за Grabo.bg?
Grabo.bg е едно от онези виртуални места, които вкъщи посещаваме ежедневно. Обикновено търсим нови дестинации за семейните ни пътешествия. Благодарение на сайта, не веднъж сме били и на театър. Първият „коледен“ календар на Мая също се оказа дело на изгодна оферта.
Накратко – това е сайт, който си струва да следиш.
Но да се върнем на моя въпрос – кой ни грабна така успешно с Грабо?
В търсене на отговори за историята на сайта и настоящата работа върху него, разговаряме с Никола Павлов 🙂
1. Нека започнем от самото начало – съществува ли Човекът-Грабо? На кого му хрумна идеята първоначално и каква е ролята му днес? Къде, кога и по какъв начин започна всичко?
Всичко започна през лятото на 2010 г. Малко случайно, бих казал. Бяхме се събрали екип от трима души: Сребрин Ватралов – интернет предприемач с доста проекти зад гърба си; Никола Павлов (аз) – ентусиаст и програмист по онова време; и Петър Илиев – уеб дизайнер. Заедно бяхме работили по няколко проекта по-рано и знаехме, че можем да сме добър екип.
Всъщност се бяхме събрали със съвсем друга идея – да създадем уеб проект, свързан с автомобили. Но за щастие 🙂 в последния момент си променихме плановете и насочихме усилия в съвсем друга посока – Grabo.bg.
Бяхме вдъхновени от успеха на Groupon.com в Щатите. Сметнахме, че е по силите ни да опитаме да развием подобна идея и в България, защото хората имат нужда от такова нещо, въпреки че пазарът беше много по-различен, много по-труден и не особено отворен към нови идеи. Отне много време и енергия, за да го променим.
Малко по-късно към екипа се присъедини и Велизар Величков, който към момента е търговски директор на Грабо.
„Човекът-Грабо“ не съществува. Известно време колегите наричаха мен по този начин, заради денонощното бачкане и поведението на безсмъртен. Но това много бързо избледня – с привличането на страхотни колеги, всеки от които заслужаваше да бъде наречен „Човека-Грабо“. Гордея се с екипа, който стои зад Grabo.bg, и смятам, че той е в основата на успеха ни дотук.
2. А кой измисли името „Грабо“ и какво значи то за вас?
Името „Грабо“ беше измислено от тогавашния ни съдружник (бивш към момента) Петър Илиев.
Думата „Грабо“ е заигравка с „грабни“ – „грабни офертата“, „грабни емоцията“, „грабни отстъпката“…
Искахме хората да ни запомнят като услуга, която от една страна предлага наготово множество идеи как да прекарват свободното си време, какво нестандартно да хапнат, къде да спортуват, къде да почиват и т.н., а от друга страна – всичко това да правят с голяма отстъпка, грабвайки офертите 🙂
3. Спомняш ли си първата оферта, която публикувахте?
Разбира се 🙂 Първата оферта в Grabo.bg беше за посещение на ледена пързалка в Пловдив (ние сме пловдивчани). Следващите оферти бяха за автомивка, луксозен крем за лице, студио за красота, клуб за народни танци, билярд и снукър, и т.н. и т.н. 🙂
4. А с какъв екип стартирахте 🙂
Първоначалният екип бяхме уебаджии, като през първите няколко месеца работа привлякохме колеги с опит в търговията. Сайтът стартира официално на 6.09.2010 г., а до края на 2010 г. екипът беше около 15 човека. След това започнахме да го разширяваме по-активно, за да можем да предлагаме оферти в повече градове.
5. Колко човека работят за Grabo.bg днес?
Към момента екипът ни наброява 70 човека. Половината сме в Пловдив, където е централата ни. Имаме и търговски офиси в София, Варна и Русе, както и търговски представители в Бургас, Стара Загора, Плевен, Сливен, Добрич, Шумен, Хасково и Велико Търново.
6. С всички тези офиси и представителства… любопитството ме кара да те попитам – как протичат вашите тиймбилдинги или работни срещи? Възползвате ли се от някоя атрактивна оферта, например в екстремния раздел 🙂
Като че ли най-обичаме да хапваме и пийваме 🙂 Лично за мен на маса си прекарваме най-добре, защото само 2-3 пъти в годината се случва да се съберем целият екип на едно място. Иначе редовно се възползваме от офертите ни, разбира се 🙂 От есктремния раздел за съжаление не чак толкова често, но все пак е имало скокове с парашут, парапланеризъм, бънджи скокове, пейнтбол и др. 🙂
7. От вашия блог виждам, че Грабо е фирма с много младежки дух, щура и открита към партньорите си. Това ли е вашата запазена марка и рецепта за успех?
Екипът е енергичен действително 🙂 Щуротията определено е сред запазените ни марки. Не зная дали е рецепта за успех, но със сигурност е работеща рецепта хората да се чувстват свободни и отпуснати и да бъдат себе си. Не обичаме понятия като „корпоративна идентичност“, „фирмена политика“ и други излишно сложни думички, характерни за по-големите организации, и бих казал – задушаващи характера на хората и затъпяващи екипността.
8. А лесно ли откривате своите служители? Всъщност какви качества търсите в бъдещия Грабо-вец?
Труден въпрос 🙂 Честно казано, не е лесно откриването на нови Грабовци. Въпреки че се опитваме заедно с работата и да се забавляваме, работата все пак не е от най-лесните, има си изисквания към качествата и опита на хората. На първо място най-важното е новият човек да се впише добре в екипа – за което е задължително условие да бъде щура глава 🙂
9. Работата ви е свързана със страхотни оферти – за пътувания, забавления, пазар, хапване… Не са ли твърде много изкушенията и как се справяте с тях 🙂
Справяме се с изкушенията, като от време на време им се отдаваме 🙂 Няма как 🙂
10. Сега е моментът да преминем към горещия въпрос – хората, които стоят зад Grabo.bg, купуват ли си… ваучери? Кой е най-активен?
Целият екип купува ваучери 🙂 Може да се каже, че ние самите сме си най-редовните клиенти 🙂 Най-вървят хапването, спортът, разкрасителните процедури и почивките.
11. Може ли да надникнем във ваш офис и да погледнем някоя снимка (или снимки… още по-добре 🙂 ) от работния процес?
Ех, за съжаление в момента не разполагам с актуални снимки, защото тъкмо се местим в нов офис и всичко е в кашони и кабели все още 🙂
Но пък може да ви е интересен албумът ни „От психиатричното в офиса“.
12. Работата ви е свързана с популяризиране на фирми, които предлагат конкурентни услуги и продукти. Другото ви начинание е Опознай.bg – Пътеводителят на България. Всъщност май сте едни активно работещи родолюбци? Имало ли е момент, в който трудностите са били в повече и се е появила идеята за смяна на адреса с такъв зад граница?
Харесваме си работата и бачкаме активно 🙂 Трудности е имало безкрайно много през годините – и със сигурност ще има и занапред. Но пък това е част от играта. Всеки преборен проблем е поставена тухла в сградата, която строим, каквато и да е тя 🙂 Всеки преборен проблем е повод за гордост и отличава човек от всички останали, които са се отказали да се борят.
13. За финал, как би продължил:
„Тук сме…“
…за дълго 🙂